AVPO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co radí psychoterapeut lidem, kteří váhají, zda hostitelskou péči psychicky zvládnou?

Co radí psychoterapeut Ivan Skalík lidem, kteří váhají, zda hostitelskou péči psychicky zvládnou?

Nebojte se! Jděte do toho. Pomáhat dětem, které si samy nevybraly život mimo bezpečí rodiny, stojí za to. Strach, obava a pocit že něco nezvládneme, jsou emoce a vzorce chování, které vůbec nepřispívají k reálnému a pozitivnímu vnímání skutečnosti. Naopak tyto emoce naše vědomí směřují k upřednostňování hlavně problematického a negativního vnímání světa. Pokud mám strach, že něco nezvládnu, často se to naplní. Můžeme tomu říkat třeba i sebenaplňující se proroctví: „myslím, že se toto dítě bude chovat problémově“ – toto očekávání se může postupně naplňovat. Pak si všímáme hlavně situací, kdy se takto označené dítě nechová správně, jeho chování není „kompatibilní“ s naším očekáváním.

Nebát se však v otázce přebrání odpovědnosti v hostitelské péči se nesmí zaměňovat s naivitou a plněním si nereálných očekávání nás dospělých. V očekávání „automatické“ vděčnosti za svoji dobrotu, se mnoho dospělých se srdcem na dlani může dočkat „nevděku“.

                  Jedním z předpokladů, jak se vyvarovat potenciálním zklamáním a zároveň být realistický v otázce hostitelské péče, je získat si dostatek informací a vzdělávat se v této oblasti. Potřebnost vzdělávat se můžeme ukázat i na jednoduchém příkladu vaření. Když se chceme naučit vařit, musí nás to někdo naučit, někdo kdo má zkušenost, nebo se můžeme přihlásit do kurzu vaření. Stejně tak bychom měli přistupovat k otázce naučit se správně pohlížet a uskutečňovat hostitelskou péči. Naštěstí je dnes už mnoho organizací pomáhající rodičům, kteří se rozhodnou pro hostitelskou péči. Sám jsem se účastnil několika seminářů pro zájemce o hostitelskou péči, které realizovala organizace DEJME DĚTEM ŠANCI. Na tyto semináře jsou zváni odborníci, kteří poskytnou relevantní informace a zároveň zodpoví na mnoho otázek. Napomůže také odpovědět na otázku, jestli se máme bát hostitelské péče.

Domnívám se, že ten kdo nepřekoná strach z hostitelské péče, by měl prvně pracovat na překonání tohoto strachu. Důležité je si uvědomit, že to není žádná ostuda, když se realisticky díváme na své emoce a dokážeme si je připustit. Toto připuštění, je také nejlepší cesta ke zvládnutí situace.  

                  Takže, zájemci o hostitelskou péči – NEBOJTE SE. Také se neobávejte říkat si o radu a diskutovat o svých obavách a pocitech i v průběhu hostitelské péče. Nejde v žádném případě o selhání, ale o aktivní práci na sobě samém.

 

PhDr. Ivan J. Skalík, PhD.

Psychoterapeut, kouč.   Tel.: 777244317, e-mail: ivan@skalik.cz www.analyse.cz