AVPO

 

Vyhlášení výsledků literární soutěže

Ve středu dne 20.6.2012 proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů literární soutěže „O čem děti sní“ … očima dětí z dětských domovů…
Vyhlášení se osobně zúčastnilo 10 z 15ti autorů vítězných povídek. Sešli jsme se ve 13.00 hodin v prostorách společnosti iPilot ve Zborovské ulici v Praze 5, kde na nás čekalo pohoštění, které pro vítěze soutěže, jejich doprovod, zástupce organizace DEJME DĚTEM ŠANCI o.s. a pozvané hosty připravila restaurace Café Savoy. Vyhlášení vítězů se zúčastnil odborný garant soutěže, spisovatel Josef Formánek, který vítězům podepsal diplomy, majitelka nakladatelství Smart Press, s.r.o. paní Martina Boledovičová a patronka DEJME DĚTEM ŠANCI, herečka Lucie Benešová, která se dostavila i se svojí krásnou dcerkou Larou. Lucie dětem předala diplomy a finanční odměny. Každý autor vítězné povídky obdržel diplom, finanční odměnu ve výši 1.000,- Kč od pořádající organizace DEJME DĚTEM ŠANCI o.s., MP3 přehrávač věnovaný do soutěže společností MALL.cz a všechny děti měly možnost si vyzkoušet pilotování letadla na profesionálním leteckém simulátoru letadla Airbus 320, které jim umožnila společnost iPilot Prague.
Této možnosti s radostí využilo i pár tet, které děti doprovázely a zlákat se nechal i odborný garant soutěže, spisovatel Josef Formánek.
Každý „pilot“ dostal na památku certifikát a fotografii s profesionálním pilotem pořízenou přímo v kokpitu letadla.
Mimo původní plán jsme se rozhodli udělit mimořádnou cenu za nejvtipnější povídku a to nejmladšímu účastníkovi soutěže, kterému je teprve 8 let a je žákem 1. třídy. Ve své povídce na závěr uvedl, že by si přál ochutnat žábu, ale že to je jen „sranda“ – dodal. Tak jsme mu nechali vyrobit marcipánovou žábu. Snad mu bude chutnat:-).
V rámci slavnostního vyhlášení měly děti rovněž možnost promluvit si s piloty o různých nástrahách létání a rizicích, která mohou během letu nastat.
Po skončení slavnostního ceremoniálu se všichni zúčastnění odebrali do centra, kde měly vítězové a vítězky čas, něco si koupit za vyhrané peníze. Někteří z vítězů této možnosti nevyužili, protože si spoří, většina si koupila něco hezkého na sebe.
V 18.00 hodin jsme se opět sešli v restauraci Pizza Nuova na náměstí Republiky, kde na nás čekala večeře formou ochutnávky ze širokého sortimentu salátového baru, těstovin na různý způsob a mnoha druhů pizzy.
Všichni zúčastnění si celé odpoledne užili. S posledními hosty jsme se rozloučili po 20. hodině s tím, že se těšíme na soutěž, která nás čeká v příštím roce:-).

Chceme poděkovat všem, kteří se podíleli na průběhu slavnostního odpoledne:
společnosti iPilot za poskytnutí prostor vhodných pro vyhlášení vítězů, za umožnění dětem vyzkoušet si pilotování a všem přítomným členům týmu iPilot za jejich péči a trpělivost po dobu našeho pobytu v sídle společnosti,
internetové, nákupní galerii MALL.cz za věnování přehrávačů MP3 pro všech 15 vítězů soutěže,
restauraci Café Savoy za občerstvení pro všechny zúčastněné v rámci slavnostního ceremoniálu a restauraci Pizza Nuova za nabídku večeře pro všechny účastníky slavnostního vyhlášení v závěru dne. Obě restaurace nám zajistili jídlo a pití pro všechny zúčastněné formou daru.

Vítězné povídky:

• Petra, 13 let, DD Litovel, povídka číslo 29
• Kristýna, 16 let, DD Mašťov, povídka číslo 36
• Petra, 13 let, DD Domino Plzeň, povídka číslo 17
• Veronika, 16 let, DD Dolní Čermná, povídka číslo 4
• Markéta, 17 let, DD Šumperk, povídka číslo 21
• Václav, 18 let, DD Domino Plzeň, povídka číslo 5
• Naděžda, 17 let, DD Hora Sv. Kateřiny, povídka číslo 30
• Jan, 18 let, DD Domino Plzeň, povídka číslo 18
• Dominika, 15 let, DD Jemnice, povídka číslo 25
• Radka, 17 let, DD Nepomuk, povídka číslo 23
• Milana, 15 let, DD Šumperk, povídka číslo 35
• Tassilo, 8 let, DD Domino Plzeň, povídka číslo 33
• Roman, 13 let, DD Lichnov, povídka číslo 32
• Veronika, 14 let, DD Jemnice, povídka číslo 14
• Michaela, 15 let, DD Domino Plzeň, povídka číslo 1

 

Dne 15.3.2012 jsme vyhlásili literární soutěž pro děti z dětských domovů.
Děti mohly psát povídky na témata:
Jak si představuješ svoji budoucí rodinu
Co očekáváš od života
Moje zkušenost s návštěvou v hostitelské rodině
Jak jsem se dostal(a) do dětského domova
Tři přání do života

 

Ke dni uzávěrky soutěže jsme obdrželi 36 příběhů dětí. Nejčastějším tématem bylo – Jak jsem se dostal(a) do dětského domova, následovala Tři přání, která se často prolínala s očekáváním od života a s představou budoucí rodiny.
K naší radosti je většina příběhů velice čtivá, zajímavá a vypovídající. Děti popisují jaká byla či je jejich původní rodina, často nacházejí chyby a problémy, ke kterým došlo, které způsobily jejich odchod do dětského domova. Často krásně popisují svoji představu o budoucím životě, o své rodině, kterou plánují založit, mnoho z nich má již vymyšlena jména svých budoucích dětí.
Pro členy výběrové komise nebylo vůbec jednoduché vybrat 15 vítězných povídek. Nebyl to vůbec snadný úkol!
Každý z hodnotitelů přistoupil k hodnocení po svém, každého zaujalo v příbězích něco jiného.
Každý z příběhů má svoji vypovídající hodnotu.

Děkujeme všem zúčastněným za zaslání jejich příspěvku! Jsme moc rádi, že jsme měli příležitost většinu autorů vítězných povídek osobně poznat. Budeme se snažit, aby se našim prostřednictvím dostaly příběhy dětí do povědomí široké veřejnosti, aby lidé lépe pochopili, kdo jsou děti vyrůstající v dětských domovech, jaké jsou, jak se do domovů dostaly a jaká jsou jejich přání, sny a představy o jejich budoucnosti. Všm jim držíme palce, ať se splní!