DDŠ Team

 
 

04.02.2014

Michaela Chovancová, director of the organisation

,, With the founding of my organisation to help children from the children’s homes, I fulfilled my dream. I find our work very interesting and exciting. I feel that what we are doing makes sense. It is important to help children who are now, and always wil (...)

More
 
 
 

06.02.2014

JUDr. Markéta Vaňková, právnička organizace

”I consider helping the children from children’s homes to be extremely important. I do not see these children as paupers, but those who have been dealt worse conditions to start out in life and to whom it is necessary to give a helping hand. I am convinced (...)

More
 
 
 

05.02.2014

Monika Hrstková, project coordinator of „I wish...

,, At the time when I was looking for further work opportunities I received an offer of work from LET’S GIVE CHILDREN A CHANCE. Because of the fact that I had lost my own mother in very early childhood, I felt very close connection to the feelings of the c (...)

More
 
 
 

04.02.2014

Ditta Pospíchalová, project coordinator of „Help me start in life...

,, LET’S GIVE CHILDREN A CHANCE was a challenge to try something new. After three years of our activities we have moved a great deal forward, but we have not lost motivation. During meetings with the children and young people from the children’s homes we a (...)

More
 
 
 

04.02.2014

Ivana Veselá, project coordinator of „Support me...

,, I have known Míša for more than ten years. When she told me that she wanted to found an organisation that would help particular children from the orphanages and that she needed a helping hand, I was unable to refuse. So, to go with my own two children, (...)

More
 
 
 

06.01.2017

Gabriela Judasová, office manager

,,Už nějaký čas si uvědomuji, že pomáhat ostatním a hlavně dětem, kteří to mnohdy potřebují více než kdokoliv jiný je směr, kterým bych se chtěla vydat."

More
 
 
 

09.01.2017

Monika Lacinová, economist

,,Z vlastní zkušenosti vím jak je těžké "protloukat" se životem sám, bez zázemí a bez pomoci. Jak může absence pocitu bezpečí a jistoty negativně poznamenat náš život a naopak jaká je to velká radost a naděje , když nám někdo podá pomocnou ruku."

More
 
 
 

10.11.2016

Petra Veselá, akce a reklamní předměty

Velká rodina, tři krásné děti, je pro mě moje největší osobní štěstí, které mě zatím potkalo. Cítím velkou zodpovědnost připravit je co nejlépe do života. Bohužel také vím, že jsou kolem děti, které to mají na jejich cestě do budoucna složitější, a proto se snažím i já zapojit do pomoci v týmu milých kolegyň neziskové organizace DEJME DĚTEM ŠANCI (DDŠ), které mají můj respekt, s jak velkým nasazením se snaží prosadit něco smysluplného v dnešní uspěchané době.

More
 
 
 

15.02.2016

Bc. Markéta Nikodimová, manažerka akcí a reklamních předmětů - t.č. na mateřské dovolené

Mít možnost díky organizaci DEJME DĚTEM ŠANCI pomoci dětem z dětských domovů, které se bez vlastního přičinění dostaly do situace s níž se samy nemají jak moc vypořádat, má pro mě obrovský smysl. Tyto děti žijí mezi námi, nemělo by nám být jedno jak to ust (...)

More
 
 
 

02.08.2017

Romana Ředinová, externist - fundraiser

„Vzhlížím k celému týmu DEJME DĚTEM ŠANCI (DDŠ) s velkým obdivem a potěšením, že jsem dostala příležitost zapojit se do pracovní skupiny a tuto výzvu přijímám s velkou radostí a vírou

More