DDŠ Team

 
 

04.02.2014

Michaela Chovancová, Founder and Director of the organisation

,, With the founding of my organisation to help children from the children’s homes, I fulfilled my dream. I find our work very interesting and exciting. I feel that what we are doing makes sense. It is important to help children who are now, and always wil (...)

More
 
 
 

01.03.2019

Martin Kobylka, Deputy Director

I joined the DDŠ team on the basis of an impulse from my friend and DDŠ director Michaela Chovancová, anyway this impulse changed into enthusiasm and of course I would like to give help where it makes sense and those who really want it. I believe that my experience will contribute to great teamwork with results for which no one will be ashamed.

More
 
 
 

06.02.2014

JUDr. Markéta Vaňková, Founder, Lawyer

”I consider helping the children from children’s homes to be extremely important. I do not see these children as paupers, but those who have been dealt worse conditions to start out in life and to whom it is necessary to give a helping hand. I am convinced (...)

More
 
 
 

04.02.2014

Ditta Pospíchalová, Founder, Project coordinator of „Help me start in life...

,, LET’S GIVE CHILDREN A CHANCE was a challenge to try something new. After three years of our activities we have moved a great deal forward, but we have not lost motivation. During meetings with the children and young people from the children’s homes we a (...)

More
 
 
 

04.02.2014

Ivana Veselá, Founder, Project coordinator of „Support me...

,, I have known Míša for more than ten years. When she told me that she wanted to found an organisation that would help particular children from the orphanages and that she needed a helping hand, I was unable to refuse. So, to go with my own two children, (...)

More
 
 
 

31.12.2018

Karolína Karpíšková, Project coordinator of „I wish...

More
 
 
 

06.01.2017

Office manager

The profile will be updated

More
 
 
 

09.01.2017

Monika Lacinová, economist

,,Z vlastní zkušenosti vím jak je těžké "protloukat" se životem sám, bez zázemí a bez pomoci. Jak může absence pocitu bezpečí a jistoty negativně poznamenat náš život a naopak jaká je to velká radost a naděje , když nám někdo podá pomocnou ruku."

More
 
 
 

15.02.2016

Bc. Markéta Nikodimová, manažerka akcí a reklamních předmětů - t.č. na mateřské dovolené

Mít možnost díky organizaci DEJME DĚTEM ŠANCI pomoci dětem z dětských domovů, které se bez vlastního přičinění dostaly do situace s níž se samy nemají jak moc vypořádat, má pro mě obrovský smysl. Tyto děti žijí mezi námi, nemělo by nám být jedno jak to ust (...)

More
 
 
 

10.05.2019

Mgr. Jana Havlíčková - PR, Project coordinator "Běhám pro děti..."

More