AVPO

 

Jadran Šetlík, fotograf

Jadran Šetlík se narodil 19. ledna 1952 v italském Terstu jako syn českého novináře a matky Slovinky. Do Prahy přijel s rodiči v pěti letech a za dalších osm let se opět vrací do rodné Itálie, kde se jeho otec stal dopisovatelem ČTK. V římských ulicích také poprvé zmáčkl spoušť fotoaparátu před velkou hvězdou stříbrného plátna - Claudií Cardinale. V tu dobu mu bylo 15 let. Následovaly další osobnosti ze světa hereckého, politického i společenského - Brigitte Bardot, Raquel Welch, Anthony Quinn, Peter Sellers, Robert Kennedy a mnoho dalších.

Později, už v Praze, se věnoval různým fotografickým žánrům. Práce s modelem před objektivem jej však vždy přitahovala nejvíc. Realizoval desítky kalendářů i reklamních kampaní pro nejprestižnější světové firmy. V současné době se zabývá výhradně portréty. Ty realizuje a vystavuje v rámci své Galerie Milénia Jadran.

Je autorem stovek portrétů v rámci českých a mezinárodních projektů a nesčetného množství autorských výstav, jak u nás tak ve světě (Rakousko, Itálie, Švýcarsko, USA, Rusko, Kazachstán a další.). Mezi portrétovanými osobnostmi najdeme například Tomáše Baťu, Dagmar a Václava Havlovy, Ivanu Trump, Nursultana Nadzarbaeva, Václava Klause, Karla Gotta, Evu Jiřičnou, manžele Gasparovičovy, kardinála Miloslava Vlka, Bohdana Pomahače, Nikitu Michalkova, Olega Tabakova...

Rozsáhlé výstavní cykly českých osobností jsou prezentovány pod jednotným názvem Osobnosti naší vlasti - odkaz budoucím generacím.

Dalšími projekty, které autor realizoval, jsou například Galerie veteránů R.A.F., Významné osobnosti české medicíny, Galerie manažerek a podnikatelek Čech a Moravy, Tváře Ruska, Galerie Milénia Junior i Andělské portréty, jejichž prostřednictvím bude podpořen nadační fond Dobrý anděl.

Nejnovější projekt Jadrana Šetlíka se jmenuje Vinaři - tvůrci krajiny našich životů.

Při tvorbě fotografických obrazů používá zcela ojedinělou technologii přenosu fotografické emulze na malířské plátno. Jeho portréty se pak svým pojetím a charakterem blíží klasickým obrazům starých mistrů. Každý portrét je signovaný originál.

Dnes Jadran Šetlík svoji tvorbou směřuje mimo jiné k renesanci rodinného portrétu, který navozuje atmosféru klasického obrazu - nasvícením, kompozicí, volbou pozadí, stíny a barevností.

"PORTRÉT JE PRO MNE HLEDÁNÍM KRÁSY A CHARISMA V NITRU ČLOVĚKA"